Kontakt

Komenda Miejska PSP Wrocław
Kręta 28
50-233 Wrocław
tel. +48 71 320 70 04
fax +48 71 320 70 05
e-mail: wroclaw@kmpsp.wroclaw.pl

Statystyki
2012
2013
2014
2015
2016


18 grudnia 2017 r.


Ćwiczenia w warunkach zimowych na górze Ślęza

   W piątek, 15.12.2017 Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu zorganizowała ćwiczenia doskonalące umiejętności prowadzenia działań ratowniczych w warunkach zimowych. Odbyły się one na Górze Ślęża i w jej okolicach.
   Celem ćwiczeń było sprawdzenie możliwości poruszania się samochodów pożarniczych w trudnym terenie, ewakuacja poszkodowanego z wykorzystaniem pojazdów terenowych typu quad, sprawdzenie łączności radiowej, doskonalenie umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego na poziomie podstawowym i kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym w okresie zimowym (np. w przypadku hipotermii) ponadto przećwiczono organizowanie doraźnych punktów pomocy dla osób ewakuowanych (namioty z nagrzewnicami) oraz rozpoznano w uzgodnieniu z władzami samorządowymi możliwość dostarczenia żywności i zakwaterowania tymczasowego.
   Ćwiczenia składały się z kilku elementów:
  • I epizod – poszkodowany z urazem nogi znajduje się przy dolnej stacji dawnego wyciągu narciarskiego na górze Radunia. ZRM nie może do niego dotrzeć, ponieważ leśna droga jest nieprzejezdna ze względu na głęboką pokrywę śnieżną i połamane drzewa. Przejazd udrażniają strażacy PSP i OSP. Na miejsce zostają zadysponowane quady, za pomocą których poszkodowany zostanie przetransportowany do ambulansu.
  • II epizod – ze względu na obfite opady śniegu grupa turystów zostaje uwieziona w schronisku na szczycie Góry Ślęża. Ponieważ ich sytuacja nie zmienia się przez dłuższy czas, decydują się na wezwanie pomocy. Zastępy wyruszają na ratunek szlakiem prowadzącym przez Przełęcz Tąpadła.
  • III epizod – zanim ratownicy dotrą do schroniska, jeden z turystów decyduje się szukać pomocy na własną rękę. Wyrusza samotnie w dół. Gdy zaczyna opadać z sił, a jego organizm ulega silnemu wychłodzeniu, decyduje się wezwać pomoc dzwoniąc na numer 112. Dyspozytor numeru alarmowego stara się namierzyć telefon i przekazuje koordynaty GPS do ratowników, którzy pieszo wyruszają na poszukiwania.
  • IV cześć miała charakter warsztatów i była realizowana na zalewie Sulistrowickim. Strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodnego z JRG 1 we Wrocławiu prezentowali zasady działania sprzętu służącego do prowadzenia działań ratowniczy w wodzie i na lodzie. Strażacy OSP biorący udział w szkoleniu mieli możliwość przetestowania specjalnych ubrań do działań w wodzie oraz uczyli się holować poszkodowanego. Prezentowane były również metody postępowania z wykorzystaniem platformy ratowniczej do działań na lodzie.

   W ćwiczeniach uczestniczyły zastępy z JRG 1, JRG 5 oraz JRG 6 KM PSP Wrocław, GRS OSP Starówka, OSP JRS Wrocław, a także okoliczne OSP m.in. OSP Księginice Małe, OSP Sobótka, OSP Sobótka Zachodnia, OSP Mietków i OSP Kobierzyce.

Zdjęcia: Konrad Pluciński – www.strazacki.pl; Sebastian Jezierski OSP GRS Starówka


ALL RIGHTS RESERVED KM PSP Wrocław